Ascultă e-teatru

Arhiva TNR în presă

Radio România Cultural va transmite luni, în direct, Gala UNITER

Sâmbătă, 21 Aprilie 2012 , ora 11.52
 

RADOR (20 aprilie 2012) - Pentru că este mereu în miezul evenimentelor, Radio România Cultural transmite în direct luni, 23 aprilie 2012, ora 21:00, pentru al șaselea an consecutiv, Gala Premiilor Uniter.

Lume bună, emoții, artiști, nominalizări, premii și spectacol! Ascultătorii Radio România Cultural vor fi în contact cu atmosfera unică a Galei și vor avea șansa de a afla în timp real care sunt câștigătorii ediției cu numărul XX, care se va desfășura la Sala Majestic a Teatrului Odeon din București.

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelență, premiile pentru întreaga activitate și premiile speciale.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor și a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în ședința din data de 27.02.2012, Senatul a acordat următoarele premii:

Premiul de excelență: IN MEMORIAM ALEXANDRU TOCILESCU

Premiul pentru întreaga activitate:

Actor: VALER DELLAKEZA

Actriță: MELANIA URSU

Regizor: CRISTIAN HADJI-CULEA

Scenografie: JUDIT DOBRE-KÓTHAY

Critică și istorie teatrală: ȘTEFAN OPREA

Premiul special pentru muzică de teatru: ARPAD KŐNCZEI

Premiul special pentru teatru de copii: ANCA ZAMFIRESCU

Premiul special pentru teatru de păpuși: LIVIU STECIUC

Pentru a XX-a ediție a Galei Premiilor UNITER, Senatul Uniunii a hotărât ca juriul de nominalizări să fie alcătuit din: Monica Andronescu, Ion Cocora și Ion Parhon.

Nominalizările pentru această ediție a Galei Premiilor UNITER sunt următoarele:

Debut

Attila Balogh pentru regia spectacolului Trahinienele de la Teatrul „Tamási Áron”, Sfântu Gheorghe

Raluca Vermeșan pentru rolul Helen din spectacolul XXL la Teatrul ACT, București

Cătălin Vieru pentru rolul Hlestakov din spectacolul Revizorul la Teatrul „Anton Pann”, Râmnicu Vâlcea

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic

Argentina de Ilinca Stihi, regia artistică Ilinca Stihi, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Părintele Arsenie Boca – Taina Iubirii de Ion-Costin Manoliu, regia artistică Nicolae Mărgineanu, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Shylock de Gareth Armstrong, regia artistică Răzvan Popa, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Cea mai bună scenografie

Vioara Bara pentru scenografia spectacolului Scripcarul pe acoperiș la Teatrul „Regina Maria”, Oradea

Dragoș Buhagiar pentru scenografia spectacolului Ultima zi a tinereții la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Nikola Toromanov pentru scenografia spectacolului Vizita bătrânei doamne la Teatrul Național București

Cel mai bun actor în rol secundar

Balázs Bodolai pentru rolul Helmuth von Sachs din spectacolul Aniversarea la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca

Victor Rebengiuc pentru rolul Matvei Semionovici Șabelski din spectacolul Ivanov la Teatrul „Bulandra”, București

Cornel Scripcaru pentru rolul Pavel Kirillici Lebedev din spectacolul Ivanov la Teatrul „Bulandra”, București

Cea mai bună actriță în rol secundar

Ioana Dragoș Gajdo pentru rolul Golde din spectacolul Scripcarul pe acoperiș la Teatrul „Regina Maria”, Oradea

Emőke Kató pentru rolul Else din spectacolul Aniversarea la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca

Ana Ioana Macaria pentru rolul Nastenka din spectacolul Însemnările unui necunoscut la Teatrul „Bulandra”, București

Cel mai bun actor în rol principal

Sorin Leoveanu pentru rolul titular din spectacolul Caligula la Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova

Marian Râlea pentru rolul Sașa Saveliev din spectacolul Îngropați-mă pe după plintă la Teatrul „Bulandra”, București

Marius Turdeanu pentru rolul Emil Cioran din spectacolul Ispita Cioran la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Cea mai bună actriță în rol principal

Claudia Ieremia pentru rolul Zoe din spectacolul O scrisoare pierdută la Teatrul Național Timișoara

Mariana Mihuț pentru rolul Bunica din spectacolul Îngropați-mă pe după plintă la Teatrul „Bulandra”, București

Oana Pellea pentru spectacolul Vocea umană la Teatrul Metropolis, București

Cea mai bună regie

László Bocsárdi pentru regia spectacolului Caligula la Teatrul Național „Marin Sorescu”Craiova

Radu Alexandru Nica pentru regia spectacolului Mountainbikers la Teatrul German de Stat Timișoara

Silviu Purcărete pentru regia spectacolului D’ale carnavalului la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Cel mai bun spectacol

Ivanov de Anton Pavlovici Cehov la Teatrul „Bulandra”, București

Ultima zi a tinereții după Tadeusz Konwicki la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt la Teatrul Național București.

Arhiva : 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
Copyright © 2000 - 2017 SOCIETATEA ROMÂNĂ DE RADIODIFUZIUNE
Str. General Berthelot, Nr. 60-64, RO-010165, București, România
E-mail: webmaster@srr.ro