Ascultă e-teatru

Arhiva TNR în presă

Victor Rebengiuc și Mihai Măniuțiu vor fi premiați la gala UNITER

Miercuri, 5 Martie 2014
 

BUCUREȘTI (MEDIAFAX) - Victor Rebengiuc va primi premiul de excelență, iar Mihai Măniuțiu, premiul pentru întreaga activitate la categoria "regizori", la gala premiilor Uniunii Teatrale din România (UNITER), care va avea loc pe 28 aprilie, la Palatul Culturii din Târgu-Mureș, informează un comunicat remis MEDIAFAX.

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă la gală premiul de excelență, premiile pentru întreaga activitate și premiile speciale. Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor și a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în ședința de luni, Senatul a ales câștigătorii premiilor, printre care se numără Victor Rebengiuc și Mihai Măniuțiu.

Astfel, premiul de excelență îi revine actorului Victor Rebengiuc. Pentru acest premiu au mai fost propuși Radu Afrim, Gigi Căciuleanu, Florina Cercel, Alexandru Dabija, Mircea Diaconu, Szabó Duci, Kincses Elemér, Gheorghe V.Gheorghe, Liliana Ghiță, Lucian Giurchescu, Tatiana Iekel, Ileana Stana Ionescu, Mihai Măniuțiu, Marin Moraru, Mitică Popescu, Rodica Popescu Bitănescu, Stela Popescu, Stella Rappert-Vencz, Mihai Raicu, Sanda Toma, Sergiu Tudose, Dionisie Vitcu și Ildikó Zamfirescu.

Premiul pentru întreaga activitate la categoria "actori" îi revine lui Petru Ciubotaru. Pentru acest premiu au mai fost propuși Ion Abrudan, Traian Buzoianu, Ferenc Boér, Constantin Cojocaru, Damian Crâșmaru,Vladimir Găitan, Carol Erdös, Czintós Jozsef, Vladimir Jurăscu, Nemes Levente, Horațiu Mălăele, Vasile Mențel, Alexandru Mereuță, Valentin Mihaiu, Damian Oancea, Papil Panduru, Alexandru Repan, Rudy Rosenfeld, Traian Stănescu, Eusebiu Ștefănescu, Anton Tauf, Eugen Țugulea, Valentin Uritescu, Florin Zamfirescu și Fülöp Zoltán.

Premiul pentru întreaga activitate la categora "actrițe" îi revine Virginiei Itta Marcu. Au mai fost propuse Firuța Apetrei, Ioana Citta Baciu, Dana Bărbosu, Simona Bondoc, Ioana Bulcă, Florina Cercel, Ioana Crăciunescu, Iarina Demian, Irene Flamann Cătălina, Monica Ghiuță, Julieta Ghiga Szönyi, Liliana Ghiță, Cornelia Gheorghiu, Liliana Lupan, Rodica Mandache, Adela Mărculescu, Kati Méhes, Virginia Mirea, Mihaela Murgu, Luiza Orosz, Ileana Ploscariu, Gabriela Popescu, Marinela Popescu, Stela Popescu, Aurora Prodan, Ruxandra Sireteanu, Szabó Duci, Adriana Trandafir, Leonie Waldman Eliad, Paula Sorescu Lucian, Magda Stief Mugur, Victoria Suchici - Codricel, Ileana Zărnescu și Ildikó Zamfirescu.

Premiul pentru întreaga activitate la categoria "regizori" îi revine lui Mihai Măniuțiu. Pentru acest premiu au mai fost propuși Mona Chirilă (post-mortem), Alexandru Dabija, Valentin Dobrescu, Victor Ioan Frunză, Alexander Hausvater, Gheorghe Jora, Kincses Elemér, Dumitru Lazăr Fulga, Bocsárdi László, Horațiu Mălăele, Radu Penciulescu, Mihai Raicu și József Szabó.

Premiul pentru întreaga activitate la categoria "scenografie" îi revine Ancăi Pâslaru. Pentru acest premiu au mai fost propuși Puiu Antemir, Cristina Ciobanu, Luana Drăgoescu, Adriana Grand, Dragoș Georgescu, Clara Labancz, Geta Medinski, Sanda Mușatescu, Krisztina Nagy, Viorica Petrovici, Ágnes Szatmári și Eugenia Tărășescu Jianu.

Premiul pentru întreaga activitate la categoria "critică și istorie teatrală" îi revine lui Zeno Fodor. La această categorie au mai fost propuși Ion Calion, Marina Constantinescu, Roxana Croitoru, Csaba Csirak, Mya Liontescu, Doru Mareș, Mircea Morariu, Ana Maria Narti, Doina Papp, Ion Parhon, Mircea Tomuș și Mariana Voicu.

De asemenea, la gala UNITER vor fi acordate premii speciale. Astfel, jurnalistei și traducătoarei Raluca Rădulescu îi revine premiul special pentru contribuția la redimensionarea într-un discurs contemporan a unei cărți fundamentale pentru practica și teoria teatrală: K. S. Stanislavski - "Munca actorului cu sine însuși".

Premiul special pentru teatru-dans îi revine Andreei Gavriliu și lui Ștefan Lupu, pentru "Zic-Zac", spectacol de teatru-dans de Andreea Gavriliu "rezemată" de Ștefan Lupu, cu Andreea Gavriliu, Ștefan Lupu și Gabriel Costin, iar premiul special pentru teatru-document îi revine Gianinei Cărbunariu, pentru spectacolul-studiu "Tipografic majuscul", coproducție dramAcum și Festivalul Internațional de Teatru de la Nitra, Slovacia, în parteneriat cu Teatrul Odeon.

Au mai fost propuși Stelian Stancu, de la Teatrul Gulliver Galați, pentru consecvența, constanța în promovarea genului și pentru organizarea celui mai longeviv festival din țară dedicat teatrului de păpuși; Constantin Brehnescu (artist păpușar); Șerban Ursachi (muzica de teatru originală); Maria Mierlut (artist păpușar); Hogea Tomiță pentru cele cinci volume "Despre arta păpușarilor români. Dialoguri cu maeștrii scenei", cel mai recent apărut în anul 2013, și spectacolul "Poezia visului", pe versuri de Emil Botta în interpretarea lui Lari Cosmin Giorgescu - gest esențial și discret al unui creator legendar, Miriam Răducanu (producție Unteatru).

În ceea ce privește nominalizările pentru cea de-a XXII-a ediție a galei premiilor UNITER, juriul a fost alcătuit din criticii de teatru Andreea Dumitru, Sebastian-Vlad Popa și Ionuț Sociu.

La această ediție a premiilor UNITER, la categoria "cel mai bun spectacol" au fost nominalizate: "Hamlet", de W. Shakespeare, regia László Bocsárdi (Teatrul "Tamási Áron" Sfântu Gheorghe),

"Maestrul și Margareta", după Mihail Bulgakov, regia Zoltán Balász (coproducție Teatrul Național "Radu Stanca" din Sibiu și Teatrul Maladype Budapesta), și "Victor sau copiii la putere", de Roger Vitrac, regia Silviu Purcărete (Teatrul Maghiar de Stat Cluj).

La categoria "cel mai bun regizor", juriul a făcut următoarele propuneri: Zoltán Balász, pentru spectacolul "Maestrul și Margareta" (Teatrul Național "Radu Stanca" Sibiu), László Bocsárdi, pentru spectacolul "Hamlet" (Teatrul "Tamási Áron" Sfântu-Gheorghe), și Silviu Purcărete, pentru spectacolul "Victor sau Copiii la putere" (Teatrul Maghiar de Stat Cluj).

În ceea ce privește premiul pentru cel mai bun scenograf, au fost nominalizați József Bartha, pentru scenografia spectacolului "Hamlet" (Teatrul "Tamási Áron" Sfântu-Gheorghe), Dragoș Buhagiar, pentru scenografia spectacolului "Ce nemaipomenită aiureală" (Teatrul Național Cluj), și Velica Panduru și Zoltán Balász, pentru scenografia spectacolului "Maestrul și Margareta" (Teatrul Național "Radu Stanca" Sibiu).

La categoria "cel mai bun actor în rol principal" au fost propuși László Mátray, pentru rolul titular din spectacolul "Hamlet" (Teatrul "Tamási Áron" Sfântu-Gheorghe), Cornel Răileanu, pentru rolul Personajul din spectacolul "Ce nemaipomenită aiureală" (Teatrul Național Cluj), și Marius Turdeanu, pentru rolul Maestrul din spectacolul "Maestrul și Margareta" (Teatrul Național "Radu Stanca" Sibiu)

Pentru premiul pentru cea mai bună actriță în rol principal, juriul a făcut următoarele nominalizări: Alexandra Fasolă, pentru rolul titular din spectacolul "Yentl" (Teatrul Evreiesc de Stat București), Mariana Mihu, pentru rolul Woland din spectacolul "Maestrul și Margareta" (Teatrul Național "Radu Stanca" Sibiu), și Rodica Negrea, pentru rolul titular din spectacolul "Mutter Courage" (Teatrul Mic București).

La categoria "cel mai bun actor în rol secundar" au fost propuși Zsolt Bogdán, pentru rolul Charles Paumelle, din spectacolul "Victor sau Copiii la putere" (Teatrul Maghiar de Stat Cluj), Valer Dellakeza, pentru rolul Tót din spectacolul "Familia Tót" (Teatrul Național "Marin Sorescu" Craiova), și Tibor Pálffy, pentru rolul Claudius din spectacolul "Hamlet" (Teatrul "Tamási Áron", Sfântu Gheorghe).

Pentru premiul pentru cea mai bună actriță în rol secundar au fost nominalizate Csilla Albert, pentru rolul Esther din spectacolul "Victor sau Copiii la putere" (Teatrul Maghiar de Stat Cluj), Nicoleta Hâncu, pentru rolul Elmire, soția lui Orgon, din spectacolul "Tartuffe" (Teatrul Metropolis București), și Romanița Ionescu, pentru rolurile Mara, mama Marei, psiholog și prezentator TV din spectacolul "Profu' de religie", de Mihaela Michailov (Teatrul Național "Marin Sorescu" Craiova).

La categoria "critică teatrală" au fost nominalizați Cristina Modreanu, Mircea Morariu și Iulia Popovici.

În ceea ce privește premiul pentru teatru radiofonic au fost făcute următoarele propuneri: adaptarea radiofonică a volumului "20 de ani în Siberia - Amintiri din viață", de Anița Nandriș-Cudla, regia artistică Petru Hadârcă, producție a Societății Române de Radiodifuziune, "Belvedere", de Ana-Maria Bamberger, adaptarea radiofonică și regia artistică Cezarina Udrescu, producție a Societății Române de Radiodifuziune, și două nuvele de Mihail Bulgakov - "Ștergarul cu cocoș" și "Beregata de oțel" -, dramatizarea radiofonică și regia artistică Diana Mihailopol, producție a Societății Române de Radiodifuziune.

La categoria "teatru TV", nominalizările sunt: "Hedda Gabler", regia artistică Dominic Dembinski, producție a Societății Române de Televiziune, "Efectul Genovese", regia artistică Jon Gostin, producție a Societății Române de Televiziune, și "O noapte furtunoasă", regia artistică Mihai Manolescu, producție a Societății Române de Televiziune.

Pentru premiul de debut au fost nominalizați Delu Lucaci, pentru rolul Agnes din spectacolul "Prăpădul" (Teatrul Național "Vasile Alecsandri" Iași), Lucia Mărneanu și Leta Popescu, pentru spectacolul "Parallel" (coproducție GroundFloor Group și ColectivA, Cluj-Napoca), și Erwin Șimșensohn, pentru regia spectacolului "Yentl" (Teatrul Evreiesc de Stat București).



Arhiva : 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
Copyright © 2000 - 2017 SOCIETATEA ROMÂNĂ DE RADIODIFUZIUNE
Str. General Berthelot, Nr. 60-64, RO-010165, București, România
E-mail: webmaster@srr.ro