Ascultă e-teatru

Arhiva TNR în presă

Teatrul Național București - premiul de excelență UNITER pentru realizarea Programului Caragiale 2012

Miercuri, 6 Martie 2013
 

București, 5 mar 2013 /Agerpres/ - Teatrul Național București va primi un premiu de excelență pentru realizarea excepțională a Programului Caragiale 2012, la cea de-a XXI-a ediție a Galei Premiilor Uniunii Teatrale din România (UNITER), ce se va desfășura la Sala Mare a Teatrului Național 'Vasile Alecsandri' din Iași, informează un comunicat UNITER remis marți AGERPRES.

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei premiul de excelență, premiile pentru întreaga activitate și premiile speciale.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor și a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în ședința din data de 4 martie Senatul a acordat mai multe premii.

Premiul pentru întreaga activitate la categoria actori i-a fost acordat lui Matei Alexandru. Au mai fost propuși: Ion Abrudan, Tibor Acs, Petru Ciubotaru, Constantin Cojocaru, Costel Constantin, Damian Crâșmaru, Jozsef Czintos, Constantin Dinulescu, Grig Dristaru, Ovidiu Ghiniță, Tudor Gheorghe, Cristian Irimia, Vladimir Jurăscu, Nemes Levente, Bujor Macrin, Vasile Menzel, Alexandru Mereuță, George Mihăiță, Damian Oancea, Alexandru Repan, Rudy Rosenfeld, Dumitru Rucăreanu, Tiberiu Simionescu, Traian Stănescu, Anton Tauf, Sergiu Tudose, Eugen Țugulea, Valentin Uritescu, Răzvan Vasilescu, Dionisie Vitcu.

La categoria actrițe premiul îi revine actriței Leni Pințea-Homeag. Propuneri au mai fost pentru Mihaela Arsenescu Werner, Adela Mărculescu, Anda Caropol, Camelia Zorlescu, Cornelia Gheorghiu, Csíky Ibolya, Florina Cercel, Iarina Demian, Ileana Iurciuc, Ioana Bulcă, Ioana Crăciunescu, Irene Flamann, Klara Sebok, Leonie Waldman Eliad, Liliana Lupan, Ágnes Lorincz, Mariana Neagu, Mariana Vasile, Monica Ghiuță, Nina Udrescu, Paula Sorescu-Lucian, Rodica Mandache, Rodica Popescu Bitănescu, Simona Bondoc, Stela Popescu, Suzana Macovei, Violeta Popescu, Virginia Itta Marcu.

Tot pentru întreaga activitate vor mai primi premii regizorul Alexandru Colpacci - au mai fost propuși Petre Bokor, Victor Ioan Frunză, Claudiu Goga, Alexander Hausvater, Gheorghe Jora, Horațiu Mălăele, Cristian Pepino, Jozsef Szabo (Odzsa) -, scenograful Axenti Marfa - au mai fost propuși Vioara Bara, Nina Brumușilă, Luana Drăgoiescu, Adriana Grand, Clara Labancz, Sanda Mușatescu, Krisztina Nagy, Doru Păcurar, Anca Pâslaru, Viorica Petrovici, Eugenia Tărășescu Jianu, Florica Zamfira -, și Constantin Paiu pentru critică și istorie teatrală - pentru care au mai fost propuși Csaba Csirak, Mira Iosif, Mya Liontescu, Mircea Morariu, Ana Maria Narti, Constantin Paiu, Doina Papp, Mirella Patureau, Anaid Tavitian, Mircea Tomuș, Mariana Voicu.

Premii speciale vor primi Liviu Berehoi, pentru teatru de păpuși și marionete, Tibor Cari, pentru muzică de teatru, și Tudor Gheorghe, pentru 'o viață dedicată poeziei autentice'.

Pentru a XXI-a ediție a Galei Premiilor UNITER, Senatul Uniunii a hotărât ca juriul de nominalizări să fie alcătuit din criticii de teatru Mircea Morariu, Ion Parhon și Maria Zărnescu.

La categoria Cea mai bună regie, în concurs vor intra Radu Afrim pentru spectacolul 'Năpasta' la Teatrul Național București, Alexandru Dabija, pentru regia spectacolului 'Două loturi' la Teatrul Național București și Silviu Purcărete, pentru spectacolul 'Călătoriile lui Gulliver' la Teatrul Național 'Radu Stanca' Sibiu.

Pentru premiul de Cel mai bun actor în rol principal se vor întrece George Costin,pentru rolul Maiorul din spectacolul 'Familia Tot' la Centrul Cultural pentru UNESCO 'Nicolae Bălcescu' București, Lari Giorgescu, pentru rolurile din spectacolul 'D'ale noastre' la Teatrul Național București și Nicu Mihoc, pentru rolul titular din spectacolul 'Platonov' la Teatrul Național 'Radu Stanca' Sibiu.

Cea mai bună actriță în rol principal va fi aleasă dintre Emilia Dobrin, pentru rolul Capra din spectacolul 'Capra cu trei iezi' la Teatrul ACT București, Imola Kezdi, pentru rolul titular din spectacolul 'Hedda Gabler' la Teatrul Maghiar de Stat Cluj și Tania Popa, pentru rolul Fata din spectacolul 'Fata din curcubeu' la Teatrul Național București.

Cel mai bun actor în rol secundar va fi ales dintre actorii Banyai Kelemen Barna, pentru rolul Florin din spectacolul 'Beznă de mină' la Teatrul Național Târgu Mureș - Compania 'Tompa Miklos', Andras Hathazi, pentru rolul Judecătorul Brack din spectacolul 'Hedda Gabler' la Teatrul Maghiar de Stat Cluj și Marius Manole, pentru rolul Povestitorul din spectacolul 'Două loturi' la Teatrul Național București, în timp ce pentru premiul la categoria Cea mai bună actriță în rol secundar se vor 'duela' Eniko Gyorgyjakab, pentru rolul Doamna Elvsted din spectacolul 'Hedda Gabler' la Teatrul Maghiar de Stat Cluj, Ofelia Popii, pentru rolul Sofia Egorovna din spectacolul 'Platonov' la Teatrul Național 'Radu Stanca' Sibiu și Olga Torok, pentru rolul Sylvia din spectacolul 'Fetița din bolul peștelui auriu' la Teatrul German de Stat Timișoara.

Cel mai bun spectacol va fi ales dintre 'Călătoriile lui Gulliver', exerciții scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift la Teatrul Național 'Radu Stanca' Sibiu, 'D'ale noastre' de Gigi Căciuleanu la Teatrul Național București și 'Platonov' de A.P. Cehov la Teatrul Național 'Radu Stanca' Sibiu.

Câștigătorul la categoria Cea mai bună scenografie va fi ales dintre Dragoș Buhagiar, pentru spectacolul 'Călătoriile lui Gulliver' la Teatrul Național 'Radu Stanca' Sibiu, Adrian Damian, pentru scenografia spectacolului 'Viața e vis' la Teatrul Național Timișoara și Helmut Sturmer, pentru spectacolul 'Două loturi' la Teatrul Național București.

La Premiul pentru critică teatrală vor intra în competiție Oltița Cîntec, Cristina Rusiecki și Octavian Saiu.

La categoria Debut, nominalizările sunt Vlad Bîrzanu, pentru rolul Flaut, cârpaci de foale din spectacolul 'Visul unei nopți de vară' la Teatrul 'Anton Pann' Râmnicu Vâlcea, Rareș Florin Stoica, pentru rolul Claudio din spectacolul 'Băiatul din ultima bancă' la Teatrul Național București și Silvia Torok, pentru rolul Iris din spectacolul 'Fetița din bolul peștelui auriu' la Teatrul German de Stat Timișoara.

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic va fi ales dintre 'Cei din urmă vor fi cei din urmă', scenariul și regia artistică Gavriil Pinte, 'D'ale carnavalului', adaptarea radiofonică și regia artistică Alexandru Darie și 'Suzana', scenariul și regia artistică Ilinca Stihi, toate spectacolele fiind producții ale Societății Române de Radiodifuziune.



Arhiva : 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
Copyright © 2000 - 2017 SOCIETATEA ROMÂNĂ DE RADIODIFUZIUNE
Str. General Berthelot, Nr. 60-64, RO-010165, București, România
E-mail: webmaster@srr.ro