Ascultă e-teatru

Arhiva TNR în presă

Gala UNITER

Miercuri, 2 Martie 2011
 

BUCUREȘTI (MEDIAFAX) - Tamara Buciuceanu și Ilie Gheorghe se numără printre marii actori care vor primi premii de excelență, respectiv pentru întreaga carieră, în cadrul galei Uniunii Teatrale din România (UNITER), care va avea loc pe 18 aprilie, în București, în studioul TVR, informează un comunicat.

Gala UNITER va fi transmisă în direct pe TVR 1, ca și anul trecut.

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, senatul UNITER acordă în cadrul galei premiul de excelență, premiile pentru întreaga activitate și premiile speciale.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor și a propunerilor membrilor senatului UNITER, în ședința din data 28 februarie, senatul a acordat următoarele trofee: premiul de excelență - Tamara Buciuceanu; premiul pentru întreaga activitate - actorul Ilie Gheorghe, actrița Coca Bloos, regizorul Tudor Mărăscu, scenografa Gabriela Nazarie, criticul Ion Cazaban; premiu special pentru muzică de teatru - Gabriel Bassarabescu; premiul special pentru teatru de păpuși - Aneta Forna Christu, premiul special pentru coregrafie - Andras Lorant, premii speciale pentru proiecte inedite și realizări remarcabile - "Teatru3 (Teatru La Cub)" (Teatrul Național "Vasile Alecsandri" Iași) și Muzeul Teatrului de Păpuși și Animație din România, Asociația Culturală GAG, Craiova.

Pentru ediția a XIX-a a galei premiilor UNITER, senatul Uniunii a hotărât ca juriul de nominalizări să fie alcătuit de către Biroul Secției Române a Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru. În consecință, juriul a fost compus din criticii de teatru Andreea Dumitru, Doina Modola și Ludmila Patlanjoglu.

Nominalizările pentru această ediție a galei premiilor UNITER sunt următoarele:

Debut: Vlad Cristache, pentru regia spectacolului "Peer Gynt" de la Teatrul "Maria Filotti", Brăila; Alexandru Mâzgăreanu, pentru regia spectacolului "Funcționarii" de la Teatrul Metropolis, București; Conrad Mihai Mericoffer, pentru rolul Trofimov din spectacolul "Livada de vișini" la Teatrul Național București

Cel mai bun spectacol de teatru TV: "Întoarcerea la matcă", de George Astaloș, regia Ion Gostin; "O întâmplare cu haz", de Carlo Goldoni, regia Constantin Dicu; "Unde-i revolverul", de Görgey Gábor, regia Mircea Cornișteanu

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic: "Aniversarea", de Harold Pinter, în regia lui Alexandru Dabija, producție a SRR; "D'ale carnavalului", de I. L. Caragiale, în regia lui Gavriil Pinte, producție a SRR; "Maldoror" - biografia sentimentală a unui criminal în serie, scenariul și regia Ilinca Stihi, producție a SRR

Cea mai bună scenografie: Carmencita Brojboiu, pentru scenografia spectacolului "Leonce și Lena", la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca; Dragoș Buhagiar, pentru scenografia spectacolului "Shaking Shakespeare", la Teatrul German de Stat, Timișoara; Adriana Grand, pentru scenografia spectacolui "Iunie", la Teatrul Național Târgu Mureș

Cel mai bun actor în rol secundar: Dragoș Huluba, pentru rolul Căpitanul de pompieri din spectacolul "Cântăreața Cheală", la Teatrul de Comedie București; Andi Vasluianu, pentru rolul Semion Medvedenko din spectacolul Pescărușul, la Teatrul "Toma Caragiu" Ploiești; Gábor Viola, pentru rolul Valerio din spectacolul "Leonce și Lena", la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca

Cea mai bună actriță în rol secundar: Ana Ciontea, pentru rolul Mama tânărului din spectacolul "Avalanșa", la Teatrul Național București; Claudia Ieremia, pentru rolul Marietta din spectacolul "În vizită", la Teatrul Național "Mihai Eminescu", Timișoara; Virginia Itta Marcu, pentru rolul Jongleurul violonist din spectacolul "Puterea obișnuinței", la Teatrul "Sică Alexandrescu", Brașov

Cel mai bun actor în rol principal: Zsolt Bogdán, pentru rolul Bergman din spectacolul "Strigăte și șoapte", la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca; Marius Manole, pentru rolul Lopahin Ermolai Alexeevici din spectacolul "Livada de vișini", la Teatrul Național București; Horațiu Mălăele, pentru rolul Francois din spectacolul "Dineu cu proști", la Teatrul Național București

Cea mai bună actriță în rol principal: Petronela Grigorescu, pentru rolul Veta din spectacolul "O noapte furtunoasă", la Teatrul Național "Vasile Alecsandri", Iași; Maia Morgenstern pentru rolul Ranevskaia Liubov Andreevna din spectacolul "Livada de vișini", la Teatrul Național București; Ofelia Popii, pentru rolurile din spectacolul "Felii", la Teatrul Național "Radu Stanca", Sibiu

Cea mai bună regie: Lazslo Bocsardi, pentru regia spectacolului "Neguțătorul din Veneția", la Teatrul Maghiar "Tamasi Aron" din Sfântu Gheorghe; Alexandru Dabija, pentru regia spectacolului "O noapte furtunoasă", la Teatrul Național Iași; Andrei Șerban, pentru regia spectacolului "Strigăte și șoapte", la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca

Cel mai bun spectacol: "Leonce și Lena", la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca; "Livada de vișini", la Teatrul Național București; "Strigăte și șoapte", la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca

Premiul pentru critică de teatru (decis de Biroul de conducere al Secției Române a AICT): Andreea Dumitru

Senatul UNITER a decis ca în cadrul ediției din acest an a galei premiilor UNITER să fie acordate diplome de recunoștință reprezentanților personalului de scenă cu o activitate de peste 30 de ani în instituțiile teatrale de care aparțin.

Arhiva : 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
Copyright © 2000 - 2017 SOCIETATEA ROMÂNĂ DE RADIODIFUZIUNE
Str. General Berthelot, Nr. 60-64, RO-010165, București, România
E-mail: webmaster@srr.ro